Niezawodne rowery wyprawowe, świetnie sprawdzą się zarówno podczas wakacyjnej eskapady jak i całodziennej wycieczki z rodziną lub przyjaciółmi. Dzięki wsparciu nowoczesnego napędu elektrycznego rozłożysz swoje siły efektywniej i dojedziesz dalej, niż planowałeś.
Dla kogo: dla osób lubiących długie rowerowe wycieczki poza miasto, dla amatorów bike packingu
Do wszechstronnej jazdy: utwardzone nawierzchnie, polne drogi i szutry
Rower trekkingowy elektryczny to sprzęt niezwykle uniwersalny znajdujący zastosowanie zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy czy szkoły, jak i przy bliższych i dalszych wycieczkach. Cechą charakterystyczną tej kategorii jednośladów jest bowiem to, że umożliwiają komfortową jazdę nie tylko po drogach asfaltowych, ale też drogach szutrowych czy kamiennej kostce. Co istotne, rowery elektryczne to nie chwilowa moda – coraz śmielej podbijają branżę rowerową, a na rynku pojawia się cała gama zróżnicowanych modeli, wśród których można znaleźć ten doskonale dopasowany do swoich potrzeb. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się elektryczne rowery miejskie czy właśnie wspomniane treki, których specyfikację znajdziesz poniżej.
Elektryczne rowery trekkingowe są niezwykle funkcjonalne. Dobrze sprawdzą się u wszystkich miłośników rekreacyjnej, jak i bardziej wymagającej jazdy na dłuższych dystansach. Ich niekwestionowaną zaletą, która skłania do zakupu jest elektryczne wspomaganie o mocy 250 W, wspierające wysiłki kolarza do prędkości 25 km/h.
W znacznym stopniu odciąża ono w trakcie aktywności i okazuje się nieocenione podczas stromych i długich podjazdów, jazdy pod wiatr – a także u osób, które mają szłabszą kondycję lub nie mogą się przemęczać z przyczyn zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, że rowery trekkingowe elektryczne wciąż wymagają wysiłku i pedałowania, a siła mięśni jest nadal niezbędna, choć w znacznie mniejszym natężeniu.
Rower z napędem elektrycznym może być alternatywą dla samochodu i doskonale sprawdzi się przy codziennych dystansach – do pracy, na uczelnię, spotkanie, zakupy – bez ryzyka przemęczenia czy spocenia się. Oczywiście jest też numerem jeden, gdy masz w planach dłuższe trasy po bardziej wymagających nawierzchniach. Najczęściej rowery tego typu nastawione są na zapewnienie wszechstronnego komfortu użytkownikom. Rzadziej więc spotka się w nich pełną amortyzację – rozwiązanie te zwykle jest stosowane w rowerach kategorii e-MTB, np. elektryczne rowery górskie.
Pierwszą kwestią jest zastanowienie się, czy ma to być rower elektryczny trekkingowy damski, czy też model męski, z wyższą ramą. Obie opcje mają swoich zwolenników – niezależnie od płci. W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na temat różnić w poszczególnych typach rowerów.
Gdy już wiesz, która rama roweru będzie lepszym wyborem w Twoim przypadku, przejdź do rozmiaru. W specyfikacji produktu znajdziesz informacje, dla jakiego wzrostu dedykowany jest dany model. Jeśli chodzi o modele elektryczne, to warto również zerknąć na maksymalne dopuszczalne obciążenie – jeśli je przekroczymy, napęd może sobie sobie gorzej poradzić np. na podjazdach.
Oczywiście w rowerach elektrycznych trekkingowych zwraca się uwagę na silnik. Renomowani producenci umieszczają w swoich sprzętach np. silniki BOSCH, Shimano, Mahle Ebikemotion, czy Fazua. Mają one podobną moc, w znakomitej większości jest to do 250 W. Różnią się natomiast momentem obrotowym, który w zależności od modelu waha się w przedziale 50 – 90 Nm. Oprócz silnika polecamy zwrócić uwagę na akumulator i zasięg, jaki oferują rowery. Im większy, tym na dłuższe trasy na jednym naładowaniu będziesz mógł sobie pozwolić.
Inne kwestie, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy to oczywiście wyposażenie. Od technicznego, jak np. hamulce, przerzutki, amortyzatory, oświetlenie, po funkcjonalne, jak np. rodzaj siodełka, bagażnik, ergonomiczne uchwyty, dzwonek, błotniki, czy nóżka.
To pytanie powoli odchodzi do lamusa. Warto wiedzieć, że producenci dokładają wszelkich starań, aby dopasować sylwetki rowerów do wymagań klientów i tym samym zapewnić im maksimum komfortu w trakcie eksploatacji. Dawno temu powstała idea rowerów w wersji kobiecej oraz w wersji męskiej. W praktyce jednak nic nie determinuje tego, na jakim typie roweru, kto powinien jeździć – wszystko jest raczej kwestią tego, jak użytkownik czuje się na danej maszynie i która zapewnia większą wygodę w trakcie jazdy. Niemniej przygotowaliśmy specyfikację i prezentujemy, czym różni się rower elektryczny trekkingowy damski od męskiego.
Damskie rowery elektryczne to nic innego jak pojazdy posiadające niższy przekrok ramy umożliwiający wygodniejsze i łatwiejsze wsiadanie na rower i zsiadanie z niego. Poza tym niższą ramę uznaje się również za bezpieczniejszą w trakcie jazdy w trudnym terenie. Gdy pojawi się konieczność nagłego zeskoczenia z maszyny, mniejsze jest ryzyko zahaczenia czy uderzenia o ramę.
Jeśli chodzi o różnice w masie sprzętu, to rower elektryczny trek damski będzie nieco lżejszy od modelu męskiego, a różnica ta wynika przede wszystkim z tego, że rama składa się z mniejszej ilości elementów – nie posiada górnej rury.
Dopasowana do wyprostowanej sylwetki budowa roweru to gwarancja wygody, ale też istotny aspekt w kwestii bezpieczeństwa. Odpowiednie wymiary umożliwiają pełną kontrolę nad rowerem w różnych sytuacjach i sprawne manewrowanie nim. W przypadku elektryków, które w związku ze swoimi parametrami technicznymi są cięższe od tradycyjnych jednośladów, istotną kwestią jest też nieco niższa masa całkowita. Rower elektryczny trekkingowy damski mniej waży, a przez to wygodniej np. znieść go po schodach, przestawić, czy postawić na tylnym kole w windzie.
Elektryczne rowery trekkingowe męskie posiadają wyższy przekrok niż te w wersji damskiej. Niemniej przekrok nie jest całkowicie poziomy, jak miało to miejsce w przypadku starszych modeli sprzed lat. Górną rurę zwykle prowadzi się pod lekkim skosem, co znacząco ułatwia korzystanie z roweru bez utraty sztywności całej ramy.
Analogicznie do rowerów elektrycznych trek damskich modele męskie bywają dostosowane do większego wzrostu czy większej masy ciała. W pojazdach z napędem prezentowane jest maksymalne obciążenie całkowite, które w tego typu modelach jest większe i wynosi do nawet 160 kg. Rower elektryczny trekkingowy męski najczęściej dysponuje szerszą kierownicą czy innym kształtem siodełka, oferując lepszy komfort w trakcie jazdy dostosowany do warunków anatomicznych. Tak jak w przypadków rowerów elektrycznych trek damskich zastosowanie nie jest ograniczone do jednej płci, a wynika z indywidulanych preferencji kolarza.
Copyright 2022 ecyklopedia. Polityka prywatności.
Powered by Popanda Design.
Copyright 2021 ecyklopedia. Polityka prywatności.
Powered by Popanda Design.