Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Czy kolor roweru ma znaczenie?

2022-12-29
Czy kolor roweru ma znaczenie?

Na naszym rowerowym blogu dotyczącym nie tylko modeli elektrycznych pojawiają się rozmaite tematy, ponieważ otrzymujemy zróżnicowane pytania od naszych czytelników. Niektóre z nich dotyczą konstrukcji rowerów, ich parametrów technicznych, inne aspektów praktycznych jazdy na rowerze – na przykład jak zaplanować wycieczkę rowerową. Dziś poruszymy inną ciekawą kwestię, którą niektórzy czytelnicy mogą potraktować z lekkim przymrużeniem oka, ale która tak naprawdę bywa dość istotna. Czy kolor roweru ma znaczenie?

Nie da się ukryć, że w branży rowerowej trendy zmieniają się dość dynamicznie. Maszyna pochodząca sprzed dekady, chociaż jest sprawna technicznie i wyposażona w bardzo podobny osprzęt, wyróżnia się wizualnie na tle nowych jednośladów. Zmieniają się kształty ram rowerowych, szczególnie w kwestii ich wyprofilowania, ale producenci niekiedy nawet co sezon decydują się na zmianę malowania roweru. Oznacza to, że w takim razie kolor roweru ma znaczenie. Czy chodzi jednak o coś więcej niż aktualnie panującą modę? Dziś postaramy się wyjaśnić tę sprawę!

Kolor roweru miewa znaczenie praktyczne i wyraża tożsamość rowerzysty

Gdyby kolor roweru nie miał żadnego znaczenia, producenci jednośladów raczej nie zawracaliby sobie głowy tą kwestią i nie stawiali na zgodne z aktualnie obowiązującymi trendami malowania maszyn, które niekiedy są dostępne w kilku wariantach kolorystycznych. Do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia, czy chodzi wyłącznie o modę, czy może jednak coś więcej? A może po prostu klienci sklepów rowerowych kupują oczami i oprócz geometrii, kategorii, osprzętu i sprawdzonej marki wybierają modele, które zwyczajnie się im podobają?
Zacznijmy od tego, że poszczególne barwy głęboko zakorzeniły się w naszej kulturze, a także są charakterystycznie odbierane przez ludzki wzrok i mózg. Nie od dziś wiadomo, że kolor zielony ma działanie uspokajające, dlatego tak wspaniale czujemy się w parkach, lasach i własnych ogrodach. Z kolei kolor niebieski, utożsamiany z niebem, ma działanie lekko pobudzające do działania, bo dla naszych praprzodków stanowił znak, że nadszedł dzień.
Kolor żółty ma charakter ostrzegawczy, podobnie jak czerwony, co możemy zaobserwować choćby w postaci znaków drogowych. Wynika z tego, że rower pomalowany na żółto może uchodzić za nieco bezpieczniejszy, ponieważ będzie lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. To samo dotyczy pozostałych krzykliwych barw – na przykład pomarańczowej. Czerwony pojazd, nie tylko rower, zwykliśmy uważać za szybką maszynę, choć w istocie barwa nie dodaję jej ani trochę dodatkowej mocy. 
Warto zauważyć, że w rowerowej modzie występują równocześnie modele z połyskującym i matowym lakierem i oba warianty mają swoich zwolenników. Podobnie jak w przypadku samochodów, a także ubrań i biżuterii wybieramy to, co przypadło nam do gustu – kolor i stylistyka roweru mają znaczenie.

Nie warto wyróżniać się z tłumu?

Jednocześnie można znaleźć argumenty na poparcie tezy, że rower nie powinien wyróżniać się kolorystycznie. Po pierwsze, stonowane barwy uchodzą za bardziej eleganckie i w tym przypadku nie chodzi o modę, bo takie przekonanie raczej nie zmienia się przez lata.
Drugi argument ma charakter funkcjonalny – rower o mniej krzykliwej stylistyce nie rzuca się w oczy, co dotyczy również potencjalnych złodziei, którzy mając ograniczony czas w pierwszej kolejności zauważą czerwoną, pomarańczową bądź żółtą maszynę.
Myśląc o tym, jak zaplanować wycieczkę rowerową, a tym bardziej wyprawę nie chcemy, aby rower położony przy namiocie lub przypięty do wiaty znajdującej się na szlaku wyróżniał się na tle otoczenia.

Czy kolor ma znaczenie? Najważniejszy jest wybór, o czym przekonuje Velo De Ville 

Jaka zatem jest odpowiedzieć na pytanie, czy kolor roweru ma znaczenie? Tę kwestię można w sposób racjonalny rozstrzygnąć wyłącznie stwierdzając, że wszystko zależy od gustu i potrzeb rowerzysty. Malowanie roweru nie doda kolarzowi większej mocy, a osoby kupujące w naszym sklepie rowery elektryczne górskie oraz inne modele w pierwszej kolejności pytają nas o specyfikację jednośladu, która na trasie znacząco wpłynie na komfort i sprawny przejazd.
Jednak rowery lubimy wybierać z uwzględnieniem kolorystyki i rodzaju lakieru. Obecnie niezależnie od barwy jednośladu na rynku dominują rowery pomalowane w sposób jednolity bez dodatkowych akcentów dekoracyjnych. Możliwe, że to kwestia czasowego trendu, która za kilka lat może się zmienić. Jednak jest całkowicie zrozumiałe, że rowerzyści zwracają na nią uwagę, a następnie do barwy roweru dobierają jeszcze kolor kasku, stroju i akcesoriów. Tak zresztą postępują również profesjonalne grupy kolarskie i zawodnicy.
Najważniejsze, aby klienci mieli wybór. Wszystkim osobom odwiedzającym nasz sklep chcemy w tym miejscu zaprezentować markę Velo De Ville. Proponowane przez tego producenta rowery dostępne w naszym sklepie występują w kilkunastu wariantach kolorystycznych z uwzględnieniem lakierów matowych i połyskujących. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy stonowanych i żywych barw. Velo De Ville to rowery wysokiej jakości, które zaspokajają potrzeby swoich właścicieli pod każdym względem, również designu!

pixel