Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Rowery eMTB z niskim przekrokiem – fakty i mity

2022-05-11
Rowery eMTB z niskim przekrokiem – fakty i mity

Rowery z niskim przekrokiem zapewniają wygodę i większą pewność użytkowania, nawet początkującym. Teraz w tej grupie można znaleźć również modele eMTB. Dzięki temu niemal każdy może się cieszyć ekscytującą jazdą po górskich szlakach. Co warto wiedzieć o rowerach eMTB z niskim przekrokiem? Jakie są fakty i mity na ich temat? Sprawdź! O modelach MTB słyszał każdy miłośnik rowerów – są one przeznaczone do jazdy w górach, przystosowane do trudnego terenu i nieprzewidywalnych warunków. Ci, którzy mieli okazję spróbować tego typu jazdy, wiedzą również, że jest to świetna zabawa.

Rower eMTB z niskim przekrokiem – co to takiego i do czego służy?

Pasjonaci MTB często chcą dzielić swoje zainteresowania z bliskimi, ale nie jest to możliwe ze względu na ich brak doświadczenia, niedostateczną sprawność czy po prostu lęk. Ułatwiają to jednak rower eMTB z niskim przekrokiem. W jaki sposób? Litera „e” oznacza, że są to modele należące do grupy e-bike, czyli wyposażone we wspomagający napęd elektryczny. Dzięki temu można jechać dłużej, dalej i wyżej! Niski przekrok zapewnia natomiast łatwe wsiadanie i zsiadanie z roweru, ułatwiając początkującym pewną jazdę w każdych warunkach.

Fakt: budowa rowerów eMTB z niskim przekrokiem jest dość skomplikowana

Zaprojektowanie i skonstruowanie dobrego roweru górskiego z niskim przekrokiem nie jest łatwe. W końcu powinien on zapewniać podobną sztywność i poziom komfortu jak typowy rower, nawet z załadowanym tylnym bagażnikiem, pomimo braku górnej rury ramy. W przeciwnym razie jego prowadzenie może być niestabilne. Stwarza to zagrożenie podczas jazdy, ponieważ niedostateczna stabilność to większe prawdopodobieństwo utraty równowagi na wyboistej drodze, szczególnie z załadowanym bagażnikiem. W rowerach eMTB dodatkowo umieszcza się akumulator zintegrowany z rurą dolną. Mimo tego rower nie jest ciężki ani toporny, dzięki starannie zaprojektowanej konstrukcji.

Dobrą wiadomością jest to, że najlepsze modele eMTB wykazują się większą wszechstronnością – potrafią więcej niż rowery z górną rurą ramy. Często są one po prostu wygodniejsze. Zarówno sportowcy, jak i debiutanci czy mniej wysportowani kolarze mogą czerpać ogromną przyjemność z wyprostowanej pozycji jazdy. Zapewnia ona dodatkowo komfort psychiczny, ponieważ rowerzysta nigdy nie ma wrażenia, że może przelecieć przez kierownicę, nawet dochodząc do granicznych możliwości roweru.

Mit: rowery z niskim przekrokiem są dla starszego pokolenia

Zapomnij o stereotypie, że rowery z niskim przekrokiem są tylko dla starszego pokolenia! Owszem, jest to ułatwienie dla każdego, kto jest mniej sprawny, ale jednocześnie nie oznacza to, że takie modele są w jakikolwiek sposób gorsze. Najnowsza generacja rowerów górskich bez górnej rury ramy to modele, które znakomicie sprawdzą się w lesie i na średnio trudnych górskich szlakach. Z tych samych jednośladów można także korzystać na co dzień, ponieważ ich funkcjonalne sylwetki sprawdzają się także w miejskiej dżungli czy podczas weekendowych wycieczek. Rower elektryczny MTB z niskim przekrokiem może być więc uniwersalnym modelem dla osoby, która potrzebuje zarówno praktycznego środka transportu, jak i odskoczni od codzienności w postaci weekendowej przygody na dwóch kółkach. Ponadto sprawdzi się w niemal każdym terenie.

Aby zapewnić taki potencjał, e-bike musi być jednocześnie zwarty i zwinny. Jego prowadzenie musi być przewidywalne i wybaczające, a jednocześnie precyzyjne – niezależnie od tego, czy jedziesz pod górę, po płaskim terenie, czy w dół po stromym zjeździe.

Mit: rowery eMTB z niskim przekrokiem mają niższą jakość od tradycyjnych rowerów górskich

Osiągnięcie wymaganych parametrów i opisanej wyżej wszechstronności wymaga zastosowania wysokiej jakości komponentów umiejętnie połączonych w jeden niezawodny mechanizm. Niezbędne są mocne, niezawodne i łatwe do operowania hamulce, a także dobre opony zapewniające przyczepność na wielu nawierzchniach i w różnych warunkach pogodowych. Jakość komponentów takich jak oświetlenie, bagażnik i błotniki jest niezwykle ważna i powinna pasować do planowanego przeznaczenia. Większość rowerów elektrycznych z niskim przekrokiem zapewnia dużą maksymalną ładowność oraz umożliwia ciągnięcie przyczepki, co nie jest oczywiste w przypadku rowerów MTB. Dokładnie takim rowerem jest Riese & Müller Homage, który można obejrzeć, wypróbować i zakupić w naszym sklepie!

Fakt: w sklepie Ecyklopedia znajdziesz wiele świetnych rowerów eMTB, także tych z niskim przekrokiem!

Poza Riese & Müller, swoją odpowiedź na wysokie zainteresowanie rowerami eMTB z niskim przekrokiem zaprezentowały też takie renomowane firmy jak Bulls, Kettler i Kalkhoff. Ich propozycje idealne w teren również znajdziesz w naszej ofercie.

Są to modele, które łączą pokolenia jak żaden inny e-bike. Dzięki nim możesz zarazić kolarstwem górskim członków swojej rodziny, przyjaciół i każdego, kto obawia się, że może sobie nie poradzić w tak specyficznych warunkach. Jednocześnie są to niezwykle wszechstronne arcydzieła nowoczesnej sztuki inżynierskiej. Większość z nich to tzw. hardtaile – czyli rowery z amortyzacją tylko przedniego koła. Jedynie Riese & Müller w modelu Homage poszedł o krok dalej i oferuje tzw. fulla – rower, w którym amortyzowane są oba koła, zapewniając w nierównym terenie najwyższy komfort podróżowania.

Rozważając zakup roweru elektrycznego, zdecydowanie warto przyjrzeć się eMTB z niskim przekrokiem, ponieważ mogą one zmienić jakość życia i umożliwić każdemu doświadczenie świetnej zabawy, jaką jest jazda po górach. Zapraszamy do concept store ecyklopedia w Warszawie – chętnie pokażemy Ci nasze modele i pomożemy w podjęciu decyzji. Odwiedź też sklep online i zapoznaj się z parametrami wszystkich dostępnych rowerów.

pixel