Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Jaka pojemność baterii w rowerze elektrycznym jest najlepsza?

2023-04-21
Jaka pojemność baterii w rowerze elektrycznym jest najlepsza?

Rowery elektryczne na dobre rozgościły się w Polsce. Coraz więcej użytkowników dostrzega zalety obecności w jednośladzie silnika, który gdy to potrzebne, dostarcza dodatkową moc. Rower górski ze wspomaganiem elektrycznym stanowi coraz częstszy widok na wymagających szlakach, natomiast na ścieżkach rowerowych stosunkowo łatwo można spotkać elektryczne rowery miejskie. Wybór optymalnej maszyny zależy od potrzeb użytkownika, a w przypadku napędu elektrycznego kluczową rolę odgrywa pojemność baterii. To ona decyduje o zasięgu roweru, czyli odległości, jaką można na nim pokonać korzystając ze wspomagania.

W jaką baterię powinien być wyposażony rower górski wspomagany elektrycznie, w jaką rower trekkingowy, a jaka wystarczy do napędzania roweru miejskiego służącego do podróży na krótszych dystansach? Wyjaśniamy!

Moc silnika elektrycznego, czyli stopień wspomagania rowerzysty

Mniej doświadczonym użytkownikom rowerów elektrycznych zdarza się mylenie pojemności baterii z mocą silnika, dlatego na wstępie objaśnimy różnicę. Maksymalna moc silnika decyduje o tym, w jak dużym stopniu napęd elektryczny będzie w stanie wspomóc pracę kolarza.
Jazda w dość spokojnym tempie na tradycyjnym rowerze wymaga od kolarza wygenerowania mocy około 100 W. Moc naturalnie zwiększa się wraz z przyspieszaniem. Z kolei podczas pokonywania podjazdów wzrasta do 200 W, a nawet dużo wyższej wartości. Należy też pamiętać, że moc niezbędna do jazdy rośnie dość wyraźnie wraz z wagą kolarza, dlatego osoby wykonujące profesjonalne treningi przeliczają wygenerowaną moc na kilogramy.
Rowery elektryczne legalne w Europie mogą legitymować się maksymalną mocą sięgającą 250 W. Obecnie większość modeli dostępnych na rynku, zarówno rower górski ze wspomaganiem elektrycznym, jak i rower miejski są wyposażone w silniki o takiej mocy maksymalnej. To wystarczająca wartość, by zapewnić mniej wytrenowanym rowerzystom wsparcie do pokonywania wzniesień.

Pojemność baterii a pokonywany dystans

Pojemność baterii liczona w watogodzinach (Wh) to parametr określający, jak długo przy utrzymaniu konkretnej mocy rowerzysta będzie mógł korzystać ze wspomagania elektrycznego, zanim akumulator się wyczerpie. Warto przy tym zaznaczyć, że zasięg roweru zależy również od wybranego stopnia wspomagania. Zależność tę można porównać do korzystania ze smartfona – im jest mocniej eksploatowany, tym bateria szybciej się wyczerpuje.
Jaka pojemność baterii jest optymalna? Naturalna odpowiedź to "jak największa", jednak należy pamiętać, że mocniejsza bateria przekłada się na wyższą cenę roweru, a także jego wagę, choć ten drugi czynnik można zneutralizować za sprawą lekkiej karbonowej ramy i wysokiej klasy podzespołów. Spróbujmy przedstawić rozsądne pojemności baterii zależnie od przeznaczenia roweru.

Rower miejski elektryczny do codziennego transportu

Miejskie rowery elektryczne służą swoim użytkownikom do odbywania codziennych krótkich podróży – na przykład do pracy lub na zakupy. Płaskie i niezbyt wymagające trasy sprawiają, że zapotrzebowanie na moc nie jest wówczas wysokie. W połączeniu z krótszymi dystansami sprawia to, że w rowerze miejskim sprawdzą się baterie o pojemności poniżej 500 Wh, co przełoży się na zasięg wynoszący co najmniej kilkadziesiąt kilometrów.

Rower trekingowy lub rower górski ze wspomaganiem elektrycznym na dłuższe wycieczki

Na dłuższych, na przykład jednodniowych wycieczkach rowerowych po zróżnicowanej nawierzchni odpowiedni wybór stanowi rower trekkingowy, a gdy teren jest bardziej pagórkowaty i gorzej przygotowany – rower górski wspomagany elektrycznie. Jaka pojemność baterii powinna być optymalna dla takich jednośladów?
Oczywiście wszystko zależy od potrzeb użytkownika, natomiast elektryczne rowery trekkingowe i górskie w większości posiadają na wyposażeniu baterię o pojemności 500 – 750 Wh. To wystarczająca wartość, by umożliwić dostarczanie dodatkowej mocy przez około 100-150 km zależnie od poziomu wspomagania. W sam raz na jednodniową rekreacyjną wycieczkę poza miasto.

Rower górski wspomagany elektrycznie przeznaczony na długie i trudne wyprawy

Coraz lepsza infrastruktura dla jednośladów przekłada się na fakt, że turystyka rowerowa przeżywa w Polsce prawdziwy renesans. W naszym kraju nie brakuje miłośników kilkudniowych wypraw z sakwami, którzy chętnie ruszają również w góry, gdzie wzniesienia i trudny teren stawiają naprawdę wysokie wymagania.
Rower górski ze wspomaganiem elektrycznym pozwala praktycznie każdemu, niezależnie od poziomu wytrenowania, przeżyć taką przygodę. Na dłuższych wyprawach warto postawić na jak największą pojemność baterii. Ciekawym rozwiązaniem są jednoślady wyposażone w podwójną baterię. W naszym sklepie tę kategorię reprezentują rowery elektryczne górskie Riese & Müller Supercharger i Superdelite, legitymujące się mocą odpowiednio: 1250 i 1125 Wh. Podwójna bateria przekłada się na zasięg wynoszący nawet 250-300 km w urozmaiconym terenie.
Pojemność baterii nie jest jedynym czynnikiem istotnym przy wyborze jednośladu, ale koniecznie należy ją dobrać uwzględniając swoje potrzeby i pokonywane dystanse!

pixel