Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Jak zmieniają się nawyki komunikacyjne mieszkańców miast?

2022-10-27
Jak zmieniają się nawyki komunikacyjne mieszkańców miast?

W dynamicznych i coraz bardziej mobilnych społeczeństwach zamieszkujących miasta ogromnym wyzwaniem staje się komunikacja. Obecnie opiera się ona w dużej mierze na transporcie samochodowym, ale z punktu widzenia tworzących się korków, a także szkodliwości spalin dla środowiska i zanieczyszczenia powietrza, taki transport staje się coraz mniej wydolny i niekorzystny. Wystarczy wspomnieć, że stosunkowo niewiele aut poruszających się po miejskich drogach legitymuje się całkowitym zapełnieniem. Wielu kierowców pokonuje drogę do pracy samotnie. Jednocześnie mieszkańcy miast wykazują gotowość na zmiany. W jaki sposób zmieniają się ich nawyki komunikacyjne? Jakie środki transportu będą zyskiwały na znaczeniu już niebawem?

Zalety podróży własnym samochodem

W wielu miastach dojazdy do pracy własnym samochodem już dziś nie należą do najbardziej efektywnych form transportu. Metro, szybkie tramwaje, kolej miejska, a nawet linie autobusowe poruszające się po buspasach często dystansują transport samochodowy pod względem czasu dojazdu, co dotyczy szczególnie newralgicznych godzin szczytu. Mimo wszystko, właściciele samochodów dostrzegający ten proces, wciąż pozostają przywiązani do własnych czterech kółek. Z czego to wynika?

Jednym z najważniejszych czynników wciąż pozostaje wygoda. Samochód znajduje się pod ręką, a w najgorszym razie skorzystanie z niego wymaga jedynie zjechania windą do podziemnego garażu. Kierowca i pasażerowie mogą rozsiąść się w fotelach, skorzystać z wydajnego ogrzewania i klimatyzacji, a także uniknąć przesiadek w drodze do pracy. Własne auto to również poczucie bezpieczeństwa i niezależności. Poza tym posiadanie samochodu w pewnym sensie pozostaje synonimem sukcesu i wysokiego statusu. Kombinacja tych czynników sprawia, że mimo rosnącej świadomości ekologicznej, transport samochodowy wciąż ma się dobrze.

Gotowość na zmiany

Do ciekawych konkluzji doszli autorzy raportu Mobility Futures przygotowanego przez Kantar, którzy przez 2 lata badali zwyczaje komunikacyjne mieszkańców 31 metropolii z całego świata, w tym Warszawy, poszukując odpowiedzi na pytanie, jak będzie wyglądała komunikacja w miastach przyszłości. W badaniu wzięło udział ponad 20 000 osób.

Okazuje się, że już dziś 25% kierowców i użytkowników publicznego transportu zamieszkujących miasta jest gotowych zrezygnować z podróży autem na rzecz mobilności rozumianej jako usługa – Mobility as a Service (MaaS). Przykładem takich rozwiązań jest nowoczesna komunikacja miejska składająca się z wielu opcji i zakładająca możliwość dostosowania trasy do aktualnej potrzeby użytkownika.

Ponadto koncepcja uwzględnia współdzielenie środków transportu, na przykład w formie mikrobusów albo bardziej elastyczne formy korzystania z samochodów – car-sharing oraz dzielone przez współpasażerów samochody autonomiczne. Ten stosunkowo wysoki współczynnik respondentów deklarujących możliwość porzucenia samochodów sygnalizuje gotowość do zmian ze strony mieszkańców miast.

Pozytywnie postrzegane alternatywne środki komunikacji – dominacja skuterów i rowerów elektrycznych

Mobility as a Service to wciąż w dużej mierze potencjalna perspektywa przyszłości. Jednak raport przygotowany przez Kantar skupia się także na obecnych postawach mieszkańców miast wobec alternatywnych w stosunku do własnego samochodu środków komunikacji. Autorzy raportu wspólnie z zaangażowanymi w analizę jego wyników ekspertami zauważają, że członkowie miejskich społeczności podejmują decyzje komunikacyjne w dużej mierze kierując się emocjami. Jak postrzegane są poszczególne środki transportu?

Okazuje się, że 24% za alternatywny środek komunikacji, który wzbudza najbardziej pozytywne emocje, postrzegają motocykle. Do tej kategorii zaliczają się nie tylko tradycyjne motocykle, ale również mniejsze skutery, w tym napędzane silnikiem elektrycznym. Z pewnością poruszanie się tymi pojazdami w miejskich korkach, gdzie nie liczy się wysoka prędkość, a raczej zwinność i filigranowe rozmiary pojazdu, jest niezwykle efektywne w porównaniu do aut.

W tym samym pytaniu na drugim miejscu z wynikiem 23% znalazły się rowery elektryczne, co ciekawe postrzegane lepiej od tradycyjnych bicyklów, na które postawiło 17% respondentów. Popularność pojazdów z elektrycznym napędem nie może dziwić, bo przy dobrej infrastrukturze, zwłaszcza rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych doskonale sprawdzają się jako komfortowa forma transportu po mieście. W końcu poruszają się po własnych, zarezerwowanych wyłącznie dla nich trasach, co pozwala na bezpieczne warunki jazdy. Jednocześnie dwukołowce elektryczne w porównaniu z tradycyjnymi - napędzanymi wyłącznie siłą mięśni, wymagają nieco mniejszego wysiłku. Dlatego użycie ich podczas codziennej drogi do pracy oszczędzi ryzyka zmęczenia czy potu.

20% badanych wskazało poruszanie się po mieście pieszo. Spacery stanowią oczywiście źródło przyjemności, jednak są wydajne tylko na krótkich dystansach. Co ciekawe, tylko 8% respondentów wybrał oby transport publiczny. Trudno wyobrazić sobie bez niego sprawny transport w obrębie miasta, ale takie wyniki badania wskazują, że mieszkańcy szukają bardziej atrakcyjnych, przyjemnych alternatyw. Małe, przyjazne środowisku pojazdy, takie jak rowery elektryczne czy skutery znakomicie spisują się w tej roli.

 

pixel