Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Jak wyposażyć rower do codziennego poruszania się po mieście?

2022-11-24
Jak wyposażyć rower do codziennego poruszania się po mieście?

Rower miejski stanowi wspaniałą alternatywę zarówno dla poruszania się autem, jak i komunikacji miejskiej. Przy jego pomocy można dotrzeć do pracy, unikając korków, udać się na zakupy, a także załatwiać sprawy w poszczególnych punktach miasta. Używanie roweru poprawia kondycję fizyczną i jest doskonałym pomysłem praktycznie o każdej porze roku, zwłaszcza odkąd na rynku pojawiły się maszyny elektryczne. Aby poruszać się swoim jednośladem wygodnie i bezpiecznie, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie roweru. Oświetlenie roweru, dzwonek rowerowy, błotniki – co jeszcze powinno znaleźć się na liście?

Obowiązkowe i przydatne oświetlenie roweru

Jeśli chodzi o wyposażenie roweru, listę warto zacząć od punktu, który decyduje o bezpieczeństwie. Wymagane oświetlenie roweru jest w Polsce określone przez prawo. W ciągu dnia do obowiązkowego wyposażenia roweru zalicza się jedynie czerwony odblask, który nie może przyjmować kształtu trójkąta. Od zmierzchu do świtu obowiązuje natomiast oświetlenie rowerowe pozycyjne, w postaci białego światełka z przodu i czerwonego z tyłu. Takie oświetlenie rowerowe jest przy okazji obowiązkowe podczas złych warunków pogodowych, a także w trakcie jazdy tunelem. Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, warto postawić także na odblaski umieszczone na kasku rowerowym, stroju lub oponach.

Poruszając się rowerem po zmroku, warto pamiętać, że nie wszystkie rejony miasta są dobrze oświetlone. Dlatego oświetlenie roweru warto dodatkowo wzbogacić o przednią lampkę oświetlającą drogę. Strumień światła 100 lumenów powinien być wystarczający, chociaż prawdziwy komfort zapewni oświetlenie na poziomie co najmniej 200 lumenów.

Dzwonek rowerowy, czyli siła ostrzegania

Nie wszyscy posiadacze rowerów zdają sobie sprawę, że w świetle prawa obowiązkowe wyposażenie roweru stanowi również dzwonek. Łatwo o nim zapomnieć, ponieważ policjanci i strażnicy miejscy stosunkowo rzadko kontrolują rowerzystów, a jeśli do tego dojdzie, najczęściej zwracają uwagę na oświetlenie roweru. Jednak dzwonek rowerowy potrafi być naprawdę przydatny, na przykład w trakcie wyprzedzania. Dzięki temu rowerzysta zyskuje pewność, że osoba znajdująca się przed nim nie wykona gwałtownego ruchu.

Ponadto dzwonek rowerowy może zadziałać jako ostrzeżenie dla mijanego pieszego, albo rowerzysty nadjeżdżającego z naprzeciwka, który nieco się zagapił i powoli zbacza z kursu w stronę potencjalnej kolizji. Poruszając się po mieście, naprawdę warto sygnalizować swoją pozycję nie tylko poprzez oświetlenie rowerowe, ale także sygnały dźwiękowe. W świetle prawa dzwonek rowerowy może zostać zastąpiony przez trąbkę.

Kask rowerowy

Kask rowerowy nie jest co prawda wyposażeniem roweru, a raczej narzędziem ochrony rowerzysty, jednak należy przypominać o nim przy każdej okazji, ponieważ wielu kolarzy świadomie z niego rezygnuje. Zwłaszcza w trakcie jazdy po mieście, która wydaje się stosunkowo spokojna i bezpieczna. Jednak warto zauważyć, że gdy dwóch rowerzystów nadjeżdża z przeciwnych stron, nawet ze stosunkowo niedużą prędkością, około 20 km/h, ich prędkości sumują się, a wówczas ewentualne zderzenie ma naprawdę solidny impet.

Świadomi rowerzyści dobrze wiedzą, że ich głowa jest zbyt cenna, by narażać ją na uderzenie, a żadne wyposażenie roweru nie zabezpieczy głowy choćby po części tak dobrze, jak prawidłowo dobrany, ściśle przylegający kask. Kolizje z udziałem rowerzystów zdarzają się zarówno na drogach, ścieżkach rowerowych, jak i chodnikach.

Bagażnik, torby i sakwy – przydatne wyposażenie roweru miejskiego

Rower miejski ma charakter wielofunkcyjny w takim sensie, że może służyć do przewożenia małych ładunków, na przykład zakupów. Dlatego, z punktu widzenia wielu użytkowników przydatne wyposażenie roweru stanowi bagażnik. Przewożenie przedmiotów na nim jest o wiele wygodniejsze i korzystniejsze dla kręgosłupa niż korzystanie z plecaka. Do bagażnika można również przypiąć tylne sakwy, aby transportować jeszcze większe ładunki.

Z przodu roweru miejskiego całkiem dobrze prezentuje się funkcjonalny koszyk rowerowy. Oprócz tego, na rynku dostępne jest dodatkowe wyposażenie roweru, takie jak torby wieszane na ramie, przymocowane do sztycy, albo do kierownicy. Pod tym względem posiadacze jednośladów miejskich mają naprawdę wiele możliwości.

Błotniki na gorszą pogodę

Coraz bardziej popularny rower elektryczny miejski to znakomity sposób, aby wygodnie i bez korków dojeżdżać do pracy. Wspomaganie pracy mięśni poprzez silnik elektryczny sprawia, że rowerzysta nie męczy się, nawet w gorszych warunkach atmosferycznych. Codzienne dojazdy są więc możliwe również jesienią i zimą.

Jednak decydując się na tę formę transportu, należy pamiętać, że błoto i wilgoć zgromadzone na nawierzchni oznaczają nie tylko możliwość wpadnięcia w poślizg, ale także ubrudzenia się. Chcąc tego uniknąć, warto zdecydować się na dodatkowe wyposażenie roweru w błotniki.

Pompka rowerowa i podstawowe narzędzia

Chociaż jazda po mieście wiąże się z krótszymi trasami niż wyprawy rowerowe, dysponując bagażnikiem, sakwami, a nawet plecakiem warto zabrać ze sobą podstawowe narzędzia. Pompka rowerowa, łyżki do zmiany opon i zapasowa dętka to recepta na szybkie rozwiązanie "złapania gumy". Co prawda koło można dopompować na stacji benzynowej, jednak tamtejsze kompresory nie są przystosowane do wszystkich rodzajów wentyli – zwłaszcza najpopularniejszego obecnie systemu presta. Niewielki multitool z uniwersalnymi końcówkami pozwoli natomiast dokonać w razie potrzeby podstawowych regulacji i drobnych napraw.

Poruszanie się po mieście rowerem to świetny i korzystny dla zdrowia pomysł, a prawidłowe wyposażenie roweru zwiększa komfort i bezpieczeństwo użytkownika!

pixel