Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do jazdy po mieście?

2023-01-24
Jak wybrać najlepszy rower elektryczny do jazdy po mieście?

Rower elektryczny stanowi jeden z symboli rewolucji związanej z miejską mobilnością, jaka odbywa się na naszych oczach. Jednoślad wyposażony w elektryczne wspomaganie jest bardziej ekologicznym środkiem transportu od samochodów oraz komunikacji miejskiej, nie stoi w korkach, a w porównaniu do swojego tradycyjnego odpowiednika pozwala pokonywać dystans do pracy, szkoły czy na zakupy bez nadmiernego przemęczania organizmu. Dziś zastanowimy się, jakie kryteria powinien spełniać idealny rower elektryczny miejski. Odpowiemy przy okazji na często zadawane przez naszych czytelników pytanie, czy rowery damskie elektryczne różnią się czymkolwiek od męskich?

Moc silnika w rowerze miejskim

Maksymalna moc silnika elektrycznego decyduje o tym, w jak dużym stopniu będzie on w stanie wspomagać mięśnie kolarza. Obecnie kryterium mocy schodzi jednak na dalszy plan. W Europie do legalnego użytkowania dopuszczone są maszyny o maksymalnej mocy 250 W.
W praktyce niemal wszystkie dostępne w sprzedaży jednoślady legitymują się właśnie taką mocą, która w warunkach miejskich z ogromną nawiązką wystarcza do wygodnego poruszania się po płaskim, a nawet pochylonym terenie, na przykład w podjazdach prowadzących na mosty i wiadukty.

Pojemność baterii optymalna dla roweru miejskiego

Wybierając rower elektryczny więcej uwagi należy poświęcić pojemności baterii silnika elektrycznego. Rowery miejskie nie są pod tym względem wymagające, ponieważ naturalnie służą swoim właścicielom do pokonywania relatywnie krótkich odcinków w obrębie miasta.
Bateria o pojemności 350 – 600 Wh pozwala w trybie ekologicznym uzyskać zasięg sięgający nawet ponad 100 km i właśnie takie akumulatory są najczęściej montowane w miejskich rowerach. W sprzedaży można również spotkać jednoślady z mniejszymi bateriami. Ich jedyna wada w porównaniu z wydajniejszymi jest oczywista - bateria wymaga częstszego ładowania.

Niska waga

Ważnym kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę wybierając rower elektryczny miejski jest jego waga. Im niższa, tym rower łatwiej się rozpędza i utrzymuje stałą prędkość, choć w kategorii rowerów miejskich, które nie służą do bicia rekordów osiągi schodzą na dalszy plan. Bardziej istotnym czynnikiem premiującym rowery o niższej wadze jest specyfika miejskiego krajobrazu wraz z charakterystycznymi dla niego przeszkodami.
Właściciel jednośladu musi liczyć się z tym, że od czasu do czasu będzie zmuszony przenieść swoją maszynę, na przykład w trakcie pokonywania schodów czy korzystania z szybkiej kolei miejskiej lub metra. Jeśli rower będzie dodatkowo obciążony zakupami lub innym ładunkiem, może się to wiązać ze spodem wysiłkiem, a więc niższa waga stanowi spory atut.

Niski przekrok ramy roweru

Jazda rowerem po mieście znacznie różni się od dłuższych wycieczek. Po pierwsze rowerzyści są dość często zmuszeni do postojów na skrzyżowaniach w oczekiwaniu na zielone światło. Poruszanie się po ścieżce rowerowej także wiąże się przerywnikami w trakcie i dość częstą zmianą prędkości, m.in. z powodu konieczności ustępowania pierwszeństwa pieszym. Dlatego ważne, by rower, którego główną funkcją ma być poruszanie się po mieście powinien dawać poczucie swobody i mobilności. Pośród oczekiwań osób przesiadających się na rower znajduje się przede wszystkim chęć sprawnego poruszania się po zurbanizowanej, gęstej infrastrukturze obok innych użytkowników przestrzeni – innych rowerzystów, zmotoryzowanych oraz pieszych. Tego typu czynniki z kolei przekładają się na regularne wsiadanie i zsiadanie z roweru.

Dbając o swoją wygodę najlepiej wybrać zatem model z niskim przekrokiem. Projektanci współczesnych rowerów miejskich mają to na uwadze, dlatego również w naszym sklepie nie brakuje rowerów miejskich z ramą jednorurową lub pochyloną rurą górną, jak w przypadku tradycyjnych „damek”.
Przymusowe postoje stają się dzięki temu zdecydowanie bardziej komfortowe, a wsiadanie i zsiadanie z roweru nie wymaga ekwilibrystyki, zwłaszcza gdy w foteliku jedzie z rowerzystą dziecko. W dodatku taka konstrukcja ramy sprzyja utrzymaniu wygodnej, wyprostowanej pozycji podczas jazdy.

Rower elektryczny damski lub męski

Czy rower miejski należy dobierać do płci? Obecnie to dość anachroniczne podejście. Rowery damskie elektryczne praktycznie nie są dziś dostępne w sprzedaży, ponieważ współczesne modele to warianty unisex, co wśród rowerów miejskich jest szczególnie widoczne. Wspomniany już niski przekrok ramy w warunkach miasta sprzyja zarówno kobietom, jak i mężczyznom.
Z tego względu rowery damskie elektryczne stanowią tę samą kategorię, co męskie. Przedstawicielki płci pięknej mogą natomiast dopasować jednoślad do swoich preferencji poprzez jego kolorystykę i eleganckie wyposażenie. Czy tego chcemy, czy nie, rowerowa moda istnieje!

Przydatne wyposażenie roweru miejskiego

Na końcu zastanówmy się nad obowiązkowym i przydatnym wyposażeniem elektrycznego roweru miejskiego. Wybierając jednoślad warto postawić na następujące elementy wyposażenia:

  • Oświetlenie – wymagane po zmroku i w tunelach. W ciągu dnia wystarczy czerwony tylny odblask;
  • Dzwonek – jest obowiązkowym elementem wyposażenia;
  • Bagażnik – pozwala przewozić ładunki, a także zamontować torby, kosze i sakwy lub dziecięcy fotelik;
  • Stopka – użyteczna w trakcie licznych postojów w przestrzeni miejskiej.

W ofercie naszego sklepu nie brakuje wyjątkowych, komfortowych i stylowych rowerów miejskich. Szczególnie polecamy modele Riese & Müller z serii UBN, wszystkie dostępne propozycje od marki Tenways oraz nowość w asortymencie – rower Velo de Ville AEB 290 Smooth. Zapraszamy do kontaktu i udanych zakupów!

pixel