Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Rowery elektryczne, a limity prędkości w PL, EU i na świecie

2022-11-17
Rowery elektryczne, a limity prędkości w PL, EU i na świecie

Rowery elektryczne stanowią wynalazek, który wielu osobom pozwala znacznie poszerzyć możliwości używania dwukołowców. Dzięki silnikowi elektrycznemu wspomagającemu pracę mięśni, długa wyprawa rowerowa jest teraz możliwa nawet dla osób, które jeżdżą na rowerze sporadycznie i nie mają wyrobionej kondycji. Ponadto rowery elektryczne przydają się w mieście jako wygodny sposób na uniknięcie korków. Ten stosunkowo nowy trend przez pewien czas był niejednoznacznie traktowany przez prawo, ale w końcu w Polsce i w innych krajach europejskich pojawiły się przepisy dotyczące między innymi limitu prędkości dla rowerów elektrycznych.

Jakie przepisy, dotyczące rowerów elektrycznych funkcjonują obecnie w naszym kraju? Jakie ograniczenia i limity prędkości obowiązują w Unii Europejskiej oraz w innych państwach świata? Jak zaplanować wycieczkę rowerową uwzględniając możliwości roweru i dopuszczalne limity prędkości? Wyjaśniamy!

Ile wynosi limit prędkości dla rowerów elektrycznych w Polsce?

Prowadzenie pojazdów silnikowych, w odróżnieniu od tradycyjnych rowerów, wymaga w Polsce zdobycia odpowiednich uprawnień. Jak na tym tle wypadają rowery elektryczne, które są co prawda wyposażone w dodatkowy silnik, jednak uruchamia się on wyłącznie, aby wspomagać pracę nóg, naciskających na pedały? Przez pewien czas rowery elektryczne, jako pojazdy o większej masie niż tradycyjne rowery, a w dodatku wyposażone w silnik, budziły kontrowersje, ponieważ niektórzy uznawali je za zbyt niebezpieczne, aby mogły się poruszać po ścieżkach rowerowych.

Obecnie polskie prawo ściśle precyzuje, jakie rodzaje rowerów elektrycznych są w nim traktowane jak tradycyjne rowery, a wyprawa rowerowa przy ich pomocy może odbywać się zarówno na drogach publicznych, jak i ścieżkach rowerowych bez konieczności zdobywania uprawnień.

Legalny rower elektryczny musi w Polsce spełniać kilka kryteriów:

  • Ograniczenie prędkości do 25 km/h – taki limit prędkości nie oznacza jednak, że użytkownik roweru elektrycznego nie może rozpędzić się na swojej maszynie bardziej. Granica 25 km/h oznacza punkt, w którym silnik elektryczny zamontowany w maszynie musi się wyłączyć. Współczesne rowery elektryczne, traktowane przez prawo jak tradycyjne rowery w ramach wzrostu prędkości, stopniowo ograniczają wspomaganie silnika, a po przekroczeniu tej granicy całkowicie go wyłączają, zgodnie z przepisami;
  • Maksymalna moc silnika elektrycznego 250 W – rowery elektryczne o wyższej mocy silnika nie mogą być traktowane jako tradycyjne rowery, niezależnie od limitu prędkości. Wyprawa rowerowa na takiej maszynie okazałaby się zatem nielegalna bez dodatkowych uprawnień;
  • Silnik uruchamiany przez nacisk na pedały – kolejne ważne ograniczenie dotyczy faktu, że rower elektryczny niewymagający dodatkowych uprawnień nie może poruszać się wyłącznie na silniku. Nie jest dopuszczalne korzystanie z manetek. Silnik elektryczny może uruchomić się wyłącznie pod wpływem nacisku na pedały jako uzupełnienie tradycyjnego napędu.

Jak zaplanować wycieczkę rowerową pamiętając o limicie prędkości?

Znając ograniczenia prędkości, dotyczące rowerów elektrycznych nasuwa się pytanie, jak zaplanować wycieczkę rowerową, aby przypadkiem nie złamać prawa. Granica 25 km/h nie jest szczególnie trudna do przekroczenia nawet dla mniej wprawionych rowerzystów, tym bardziej w trakcie zjazdu. Czy właściciele rowerów elektrycznych muszą pilnować tego limitu prędkości?

Jeśli posiadają legalny rower elektryczny, jest on traktowany jak tradycyjny rower, a więc limit prędkości nie obowiązuje. W takiej maszynie silnik po prostu wyłączy się za każdym razem po przekroczeniu 25 km/h.

Jak zatem zaplanować wycieczkę rowerową? Przeznaczone do tego rowery elektryczne trekkingowe nie różnią się wiele od tradycyjnych maszyn, ale dają użytkownikowi dodatkową moc. Znając swoje ograniczenia i możliwości, można zdecydować się na pokonanie dłuższego dystansu, dysponując rowerem elektrycznym. Również podjazdy przestają być trudnym wyzwaniem, bo silnik elektryczny najbardziej wspomaga rowerzystę właśnie w trakcie jazdy pod górę. Dzięki temu wyprawa rowerowa staje się przyjemniejsza!

Jakie limity prędkości dla rowerów elektrycznych istnieją w Unii Europejskiej?

Gdy rowery elektryczne pojawiły się w Europie, początkowo były traktowane z lekką rezerwą. Nie istniały ujednolicone przepisy dotyczące tych maszyn. Teoretycznie mogłyby one rozpędzać się do naprawdę dużych prędkości, a to oznaczałoby pewne niebezpieczeństwo na ścieżkach rowerowych i szlakach, wynikające także z masy samego roweru, która ze względu na montaż silnika jest wyższa od tradycyjnych jednośladów.

Z tego względu w Unii Europejskiej postanowiono wprowadzić jednoznaczne przepisy. Aktualnie są one tożsame z przepisami obowiązującymi w Polsce.
Legalny rower elektryczny w Unii Europejskiej musi:

  • posiadać moc nie wyższą niż 250 W;
  • wykorzystywać silnik wyłącznie jako uzupełnienie i wyłącznie do prędkości 25 km/h;
  • obniżać generowaną mocno silnika proporcjonalnie do wzrostu prędkości.

Jednocześnie unijna dyrektywa 2002/24/EC pozwala państwom członkowskim narzucać dodatkowe ograniczenia. Przykładowo w Niemczech rowery elektryczne mogą poruszać się z prędkością od 6 do 20 km/h, a ich waga nie może przekraczać 55 kg. Jednak niemal wszystkie kraje UE zdecydowały się, podobnie jak Polska, na poprzestanie na unijnej dyrektywie.

Jakie przepisy dotyczące rowerów elektrycznych funkcjonują na świecie?

Nieco inaczej sprawa wygląda w innych państwach świata. W Stanach Zjednoczonych rowery elektryczne, niewymagające specjalnych uprawnień, mogą legitymować się mocą aż 500 W i wykorzystywać jako napęd silnik elektryczny do prędkości 20 mph, co odpowiada 32 km/h. Identyczne przepisy obowiązują w Kanadzie i Nowej Zelandii.
W Indiach obowiązuje ograniczenie mocy do 250 W, ale limit prędkości jest wyższy niż w Europie, bo wynosi aż 35 km/h. Z kolei w Japonii silnik elektryczny musi się dezaktywować po przekroczeniu 24 km/h.

Ujednolicone przepisy funkcjonujące w Europie sprawiają, że producenci sprzedają na tym rynku rowery niewymagające dodatkowych uprawnień w poszczególnych krajach, co ułatwia podjęcie decyzji kupującym.

pixel