Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego roweru elektrycznego!

2023-12-05
Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego roweru elektrycznego!

Ponieważ w ostatnich latach rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularne, pojawiło się wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa. Ludzie zadają wiele pytań np. „Czy jazda na rowerach elektrycznych jest bezpieczna?” lub „Co powinienem zrobić, gdy z mojego roweru elektrycznego słychać hałas?”. Niektórzy także pytają czy rowery mogą być źródłem zagrożenia pożarowego – uspokoimy was, zagrożenie istnieje, ale w niewielkim stopniu. Aby doszło do zagrożenia pożarowego musi dojść do szeregu dużych zaniedbań spowodowanych niebezpiecznym ładowaniem i przechowywaniem.

Zachowanie bezpieczeństwa akumulatorów

Pierwszym krokiem zapewniającym bezpieczeństwo jest odrobienie pracy domowej. Kup wysokiej jakości rower od renomowanego sprzedawcy i zarejestruj swój rower, aby potwierdzić wszelkie gwarancje. Dzięki temu w przypadku jakichkolwiek problemów będziesz objęty ochroną. Ładowanie, przechowywanie, utylizacja i zakup akumulatora to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Ponieważ większość rowerów elektrycznych jest zasilana akumulatorami litowo-jonowymi, które można ładować w domu, ważne jest, aby robić to bezpiecznie, a także by utrzymać dobry stan baterii i zwiększyć jej żywotność.
Ponieważ wszystkie rowery elektryczne wyposażone są w akumulatory, niezwykle istotne jest, aby użytkownicy wiedzieli, jak zachować przy nich bezpieczeństwo, a także aby posiadali wiedzę na temat bezpieczeństwa innych komponentów roweru elektrycznego.

Obsługa baterii

Renomowani producenci oferują wysokiej jakości baterie litowo-jonowe, które zapewniają wyjątkową wydajność i bezpieczeństwo w każdym zakresie. Najczęściej baterie są objęte 2-letnią gwarancją, trwałość baterii zależy od jej użytkowania. Natomiast gdy zauważysz, że żywotność baterii maleje to w najbliższym czasie czeka Cię zakup nowej baterii.

Znalezienie odpowiedniego roweru elektrycznego dla siebie

Jeśli chodzi o bezpieczną jazdę to rozmiar i waga roweru naprawdę mają znaczenie. Te parametry wpływają na wygodną, przyjemną i przede wszystkim bezproblemową jazdę! Waga roweru elektrycznego również ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Niektóre rowery elektryczne mogą być bardzo ciężkie, co może utrudniać bezpieczne wsiadanie i zsiadanie. Producenci oferują także rowery elektryczne o lekkiej wadze, które w ostanim czasie cieszą się wielką popularnością.

Podstawy

Przeczytanie podstawowych informacji o twoim e-bike’u jest zawsze dobrym punktem wyjścia. Radzimy rowerzystom, aby uważnie przeczytali instrukcje obsługi i zapoznali się ze wstępnymi informacjami na temat działania roweru elektrycznego. Nawet po opanowaniu podstaw bezpieczeństwo powinno zawsze być traktowane priorytetowo i zalecamy, aby rowerzyści zawsze przeprowadzali regularne kontrole bezpieczeństwa przed jazdą. Pamiętajcie o zwracaniu szczególnej uwagi na otoczenie, korzystaniu ze ścieżek rowerowych i o odpowiednim ubieraniu siebie oraz prawidłowego korzystania z roweru elektrycznego.

Odgłosy rowerów elektrycznych

Zwracanie uwagi na wszelkie piski i inne dźwięki dochodzące z roweru elektrycznego to także kolejny aspekt bezpieczeństwa, na który należy zwrócić uwagę. Hałasy mogą pochodzić z wielu elementów, w tym łańcucha, korby, przerzutki, pedałów, siodełka, osi przelotowej lub szybkozamykacza. Zebraliśmy krótkie omówienie najczęściej występujących problemów, ich przyczyny, a także kilka prostych rozwiązań. Jeśli jednak będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z serwisantem, aby pomógł Ci bezpiecznie rozwiązać twój problem.

Piszczące, skrzypiące odgłosy dochodzące z okolic hamulców, czy koła mogą świadczyć, że koło nie jest prawidłowo osadzone lub ustawione. Upewnij się, że koło jest dobrze osadzone w hakach i wyreguluj je, jeśli to konieczne. Następne po podniesieniu roweru z podłogi pokręć nim swobodnie, aby sprawdzić czy nie drga. Jeśli zauważysz duże nieprawidłowości, radzimy udać się do lokalnego sklepu rowerowego, aby pomogli Ci wyregulować lub ustawić koło. Pamiętaj: hamulców rowerów elektrycznych NIGDY nie należy smarować.

Odgłosy dochodzące z łańcucha mogą świadczyć, że jest on zbyt suchy i należy go dobrze wyczyścić i nasmarować. Wiele rowerów elektrycznych posiada paski napędowe Gates, które w porównaniu z tradycyjnymi łańcuchami są bezobsługowe.

Nieprzyjemne dźwięki dobiegające z korby sugerują możliwe poluzowanie się śrub, chwyć ramię korby (część łącząca pedały z rowerem elektrycznym) i spróbuj nią poruszyć. Jeśli rusza się z boku na bok, wymaga dokręcenia - można to zrobić za pomocą klucza sześciokątnego o odpowiedniej wielkości.
Dźwięki z miejsca przerzutek sugeruje ich niewłaściwe ustawienie. Trzeba je dobrze wyregulować oraz wyczyścić i nasmarować.

Skrzypiące pedały to dość częsty problem, który oznacza kłopot z łożyskami lub pęknięte elementy, które nachodząc na siebie mogą powodować tarcie, stąd te odgłosy. Zdejmij pedały i nasmaruj gwint. Upewnij się, że podkładka pomiędzy pedałem, a ramieniem korby jest w dobrym stanie, w razie potrzeby można ją wymienić.
Jeśli siodło wydaje dziwne odgłosy to należy dokręcić zacisk. Użyj klucza imbusowego o odpowiednim rozmiarze, aby dokręcić śruby łączące siodełko z zaciskami siodełka.Jeśli przechyla się do tyłu i do przodu oraz skrzypi, może wymagać wymiany.

Odgłos z osi przelotowej lub szybkozamykacza, takie jak skrzypienie wskazuje, że może być tam zbyt sucho. Wyjmij z ramy, wyczyść suchą szmatką, a następnie nasmaruj.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie poruszając się na e-bike’u

Większość dźwięków klikania lub skrzypienia wskazuje, że konieczna jest profesjonalna pomoc, dlatego zalecamy zabranie roweru elektrycznego do lokalnego sklepu rowerowego w celu oceny. Niektóre odgłosy mogą sugerować mniejsze, bądź większe problemy związane z twoim rowerem. Nie należy ich ignorować. Regularne przeglądy w serwisie są zalecane, wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że ewentualne problemy związane z rowerem elektrycznym zostaną wyłapane i naprawione za nim się ujawnią. Pamiętajcie, że cichy rower to rower zadbany.

pixel