Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Rower miejski - tradycyjny, czy elektryczny?

2023-08-02
Rower miejski - tradycyjny, czy elektryczny?

W zakorkowanych polskich miastach coraz więcej mieszkańców szuka alternatywy dla poruszania się własnym autem, a nawet komunikacji publicznej. Przez lata swoich gorących zwolenników posiadały rowery miejskie – stosunkowo proste konstrukcje, które jednak całkiem nieźle nadawały się do pokonywania dość krótkich odcinków z punktu A do punktu B, na przykład do pracy lub na zakupy. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady, bo nie nadaje się na każdą pogodę i na każde okoliczności ze względu na wysiłek fizyczny. Pojawienie się na rynku rowerów elektrycznych rzuciło zupełnie nowe światło na miejską mobilność.

Na jaką maszynę warto się przesiąść, rezygnując z samochodu i komunikacji publicznej: rower elektryczny czy rower miejski? Dziś przeanalizujemy wszystkie za i przeciw, biorąc za przykład holenderski rower elektryczny Tenways CGO600Pro dostępny w sklepie ecyklopedia. Ten model całkiem dobrze pasuje do wyzwań stojących przed jego użytkownikami w miastach, a dodatkowo oferuje kilka ciekawych bonusów i jest dość konkurencyjny cenowo!

Rower miejski – charakterystyka

Zanim omówimy, czym charakteryzuje się rower elektryczny Tenways CGO600Pro, przedstawmy jego tradycyjną alternatywę w postaci klasycznego roweru miejskiego. Zazwyczaj jest to maszyna, której konstrukcja ma z założenia zapewnić użytkownikowi jak największą wygodę. Geometria ramy umożliwia komfortowe pedałowanie w wyprostowanej pozycji, zupełnie jak podczas siedzenia na krześle.

Koła o średnicy 28 cali odpowiadają rozmiarom kołom szosowym, jednak wbrew pozorom nie jest to trafne porównanie. Co prawda duża średnica ułatwia utrzymanie pędu, jednak ciężkie obręcze i relatywnie szerokie opony w połączeniu z dużą wagą roweru sprawiają, że nie należy on do demonów szybkości.

Kolejną cechą charakterystyczną dla rowerów miejskich jest ich pełne wyposażenie – najczęściej w błotniki, bagażnik, stopkę i oświetlenie działające na zasadzie dynamo, które "kradnie" właścicielowi część wyprodukowanej mocy. Opony z delikatnym bieżnikiem nieco ułatwiają poruszanie się w deszczu, za to kiepsko nadają się na inną nawierzchnię niż asfalt lub kostka spotykane na ścieżkach rowerowych. Jak wgląda napęd? Rowery miejskie gwarantują zazwyczaj kilka przełożeń w oparciu o niskiej klasy tylną przerzutkę.
W kategorii rowerów miejskich spotykane są także mniejsze maszyny wyposażone w koła o średnicy 26 cali lub 24 cale i ramę pozbawioną górnej rury, z wyglądu przypominające dobrze znane "składaki". Do tej grupy zaliczają się między innymi maszyny współdzielone w miastach, na przykład warszawskie Veturilo.

Podsumowując w kilku słowach – tradycyjny rower miejski jest maszyną dużą i ciężką, niezbyt szybką, ale za to bardzo wygodną dla użytkownika, przynajmniej przy dobrej pogodzie. Jak na tym tle prezentuje się rower elektryczny Tenways CGO600pro, zaprojektowany między innymi z myślą o miejskich cyklistach?

Rower elektryczny - Tenways CGO600Pro dostępny w sklepie ecyklopedia

Proponowany jako benchmark rower elektryczny Tenways CGO600pro na pierwszy rzut oka nie wygląda jak "elektryk". Producent zadbał o staranne ukrycie podłużnej baterii w dolnej rurze ramy, podobnie jak silnika, który nie rzuca się w oczy. Rower elektryczny Tenways CGO600Pro nie przypomina jednak modeli miejskich, bo wyróżnia się nowoczesnym, dość surowym designem w odróżnieniu od klasycznych "holenderek". Bliżej mu do rowerów trekkingowych o bardziej sportowym zacięciu, ale wciąż komfortowej geometrii (co nie jest zresztą przypadkiem). W kwestii designu warto jeszcze wspomnieć o zintegrowanej z ramą eleganckiej przedniej lampce.
Innowacyjne rozwiązanie, jakim wyróżnia się rower elektryczny Tenways CGO600Pro to karbonowy pasek, zastosowany w napędzie zamiast tradycyjnego łańcucha. Przekłada się to po pierwsze na cichą pracę, po drugie na brak konieczności smarowania i zaawansowanego czyszczenia napędu. Pasek powinien wystarczyć na nawet 30 000 km, podczas gdy niskiej klasy łańcuch zazwyczaj rozciąga się już po przejechaniu około 1000 km, niszcząc kasetę lub wolnobieg i radyklanie obniżając kulturę pracy, z czego użytkownicy rowerów miejskich rzadko zdają sobie sprawę.

Co ciekawe, rower elektryczny Tenways CGO600Pro to single speed, a więc maszyna wyposażona wyłącznie w jedno przełożenie. Czy może to stanowić kłopot na bardziej pofałdowanym terenie lub choćby miejskich wiaduktach? Z pewnością nie, ze względu na stopniowane wspomaganie elektryczne o mocy 250 W. W trakcie podjazdu wystarczy uruchomić jego wyższy poziom, by nie odczuć większej różnicy w ukształtowaniu terenu.
Geometria i ogumienie tego roweru sprzyjają jego uniwersalności. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rano udać się nim do pracy lub na uczelnię, a po południu albo w weekend na dłuższą przejażdżkę po zróżnicowanym terenie, takim jak leśne drogi szutrowe. Sprzyja temu zasięg wspomagania elektrycznego do 100 km.

Rower elektryczny Tenways CGO600Pro, czy rower miejski? Na który wariant warto postawić?

Tradycyjne rowery miejskie powoli znikają z polskich ulic. Miłośnicy dwóch kółek przesiadają się na trekkingi, crossy, gravele, a nawet rowery MTB, z których korzystają w sposób sportowy lub rekreacyjny, a także na elektryki. W końcu po montażu bagażnika i błotników te rowery również nadają się do miasta, ale są lżejsze lub szybsze. Tradycyjny rower miejski stanowi optymalny wybór głównie na płaski teren, krótkie trasy i nienaganną pogodę.

Należy też pamiętać o jego regularnym serwisowaniu i czyszczeniu napędu, bo w przeciwnym razie spodnie lub spódnica już po kilku kilometrach zostaną "ozdobione" plamami brudnego smaru.

W tym kontekście rower elektryczny Tenways CGO600Pro jawi się jako bardzo interesująca alternatywa. Co ciekawe, jego waga wynosząca około 16 kg jest niższa od wagi przeciętnego roweru miejskiego! Maszyna nie wymaga zaawansowanego czyszczenia i konserwacji. W wietrzne i deszczowe dni napęd elektryczny przydaje się również na płaskim terenie. Z kolei w celach rekreacyjnych można się tym rowerem udać na dłuższą wycieczkę, bo jego geometria i opony z dość agresywnym bieżnikiem są do tego przystosowane. Natomiast użytkownik jadący do pracy nie musi martwić się, że dotrze na miejsce zlany potem.

Elektryki, takie jak rower elektryczny Tenways CGO600Pro powoli wypierają klasyczne rowery miejskie, bo są od nich wygodniejsze, bardziej wydajne i bardziej uniwersalne. Ujęty w porównaniu model udowadnia również, że rower elektryczny nie musi być drogi!

pixel