Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Przetrwać deszcz: jazda na rowerze elektrycznym gdy jest mokro na dworze!

2023-11-03
Przetrwać deszcz: jazda na rowerze elektrycznym gdy jest mokro na dworze!

Wiele osób pyta nas: „Czy można jeździć na rowerze elektrycznym w deszczu?” To całkowicie logiczne pytanie, biorąc pod uwagę, że rowery elektryczne zawierają elementy elektryczne i powszechnie wiadomo, że woda stanowi zagrożenie dla takich urządzeń. Krótka odpowiedź brzmi: „Tak!” – ale czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji o tym, jak najlepiej przygotować się do jazdy na rowerze elektrycznym w deszczową pogodę.
Podczas jazdy na rowerze w deszczu należy dbać o dwie rzeczy – o siebie i swój rower! Deszcz nie oznacza, że musisz całkowicie odstawić rower, ale też nie zalecamy jazdy na rowerze podczas nadmiernego deszczu ani ciągłego wystawiania roweru elektrycznego na działanie wody i wilgoci. Wykonując kilka prostych kroków, możesz bezpiecznie jeździć na rowerze w deszczowe dni. Postępuj zgodnie z naszymi najważniejszymi wskazówkami by chronić swój rower elektryczny i zachować suchość podczas deszczu. Dzięki temu twój rower elektryczny będzie mógł jeździć przez wiele lat!

Przygotowanie rowerów elektrycznych na deszczową pogodę

Przed wyruszeniem w deszczowy dzień warto sprawdzić i wyregulować opony. Aby zwiększyć powierzchnię opony, można nieco obniżyć ciśnienie - zwiększona ilość gumy stykającej się z drogą pomaga utrzymać Cię na właściwej drodze. Większość e-bike’ów wyposażona jest w wysokiej jakości, trwałe opony, często odporne na przebicie, które doskonale nadają się do jazdy w każdych warunkach pogodowych.

Często rowery elektryczne są również wyposażone w błotniki w standardzie lub jako dodatkowa opcja, w zależności od modelu. Błotniki są niezbędne do ochrony przodu i tyłu roweru przed bryzgami wody z drogi, a także blokują przedostawanie się dużej ilości wody i zanieczyszczeń do podatnych na uszkodzenia elementów, co oznacza łatwiejsze pranie odzieży i mycie ramy roweru!

Prawdopodobnie wiesz, że łańcuchy rowerowe muszą być smarowane, aby dobrze działały podczas deszczu, smar chroni łańcuch przed wszelkimi żywiołami. Ogromną zaletą są rowery elektryczne bez tradycyjnego łańcucha. Coraz częściej e-bike’i napędzane są karbonowym paskiem firmy Gates, który jest wyjątkowo wytrzymały i niezawodny, a co najważniejsze nie wymaga smarowania. Wymaga jedynie niewielkiego czyszczenia. To jedna rzecz mniej, o którą należy się martwić w czasie deszczu!
Kiedy pada deszcz, niebo staje się ciemniejsze, podobnie jak nasze drogi i ścieżki rowerowe. Oznacza to, że trzeba zadbać o oświetlenie zapewniające lepszą widoczność i większe bezpieczeństwo. Jasne ubranie, najlepiej fluorescencyjne jest zdecydowane zalecenie. Rowery należy wyposażyć w światła przednie i tylne, zapewniające doskonałą widoczność w ciemności i podczas deszczu.

Kiedy jazda w deszczowy dzień dobiegnie końca, najlepiej po powrocie do domu dobrze wytrzeć rower. Nie ulegaj jednak pokusie użycia myjki pod wysokim ciśnieniem do swojego roweru elektrycznego. Chociaż większość rowerów elektrycznych jest zaprojektowana tak, aby były wodoodporne, siła ciśnienia wody z węża może uszkodzić części elektryczne. Zamiast tego użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć brud z powierzchni, a gdy nie używasz roweru, trzymaj go w suchym miejscu.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Utrzymywanie suchego siodełka w rowerze to naprawdę dobra wskazówka. Pozostawienie siodełka wystawionego na działanie deszczu, nawet na krótki czas, może skutkować większym dyskomfortem podczas jazdy, dlatego zaleca się pokrycie siodła, aby zmniejszyć ryzyko ewentualnego późniejszego jego zepsucia!

Wspomnieliśmy już o znaczeniu jasnego ubrania, ale są też inne kwestie. Kaski są niezbędnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju jazdy na rowerze, są wyposażone w otwory wentylacyjne wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Producenci kasków oferują wodoodporne nakrycia na kaski, ewentualnie można założyć czapkę pod kask, która zapewni suchość głowy i ciepło w chłodniejszych miesiącach.

Wiele osób nosi okulary ochronne, które doskonale zapobiegają przedostawaniu się brudu i zanieczyszczeń do oczu, szczególnie często podczas deszczu. Na rynku dostępne są okulary specjalnie stworzone do jazdy na rowerze, które zapewniają najlepszą ochronę przed bryzgami deszczu.

Wodoodporna kurtka jest prawdopodobnie najważniejszym dodatkiem zapewniającym suchość. To, że pada deszcz, nie oznacza jednak, że jest zimno. Dlatego poleca się oddychającą, wodoodporną kurtkę na cieplejsze i chłodniejsze dni, to samo dotyczy spodni wodoodpornych.

Oprócz kurtki warto wspomnieć o innych wodoodpornych wskazówkach dotyczących odzieży, takich jak sezonowe rękawiczki, wodoodporne obuwie lub ochraniacze na buty, a w przypadku przewożenia ważnych rzeczy typu laptop w drodze do pracy – wodoodporny pokrowiec na torbę.
Gotowy do wyruszenia w drogę pomimo ciemnego i pochmurnego nieba? Odwiedź naszą stronę internetową i zapoznaj się z ofertą rowerów elektrycznych, idealnych do jazdy w deszczową pogodę i nie tylko.

pixel