Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Odkrywamy potencjał rowerów elektrycznych!

2023-10-26
Odkrywamy potencjał rowerów elektrycznych!

Jak często słyszałeś, jak ktoś stwierdził, że „rowery elektryczne oszukują!”? To powszechnie błędne przekonanie pojawia się, gdy ludzie nieprawidłowo postrzegają rowery elektryczne jako rower, na którym nic nie trzeba robić, oferujący rowerzystom zerową aktywność. Chcemy obalić ten mit! Przeczytaj dalej, dlaczego rowery elektryczne świetnie nadają się do umiarkowanego treningu i mogą stanowić podstawę zdrowego trybu życia!

Wyjaśnianie błędnych przekonań

Rowery elektryczne wykorzystują tak zwany system pedelec, łączący wysiłek rowerzysty w pedałowaniu ze wspomaganiem silnika elektrycznego. Oznacza to, że gdy pedałujesz, silnik włącza się, zapewniając proporcjonalne dodatkowe przyspieszenie. Chociaż ta pomoc może zmniejszyć poziom wysiłku fizycznego potrzebnego do podróży to nie eliminuje go całkowicie. Rowerzyści nadal angażują się w znaczący trening, tylko z niższą intensywnością, gdyż pedałują z e-wspomaganiem. Oznacza to, że rowery elektryczne przyczyniają się do zwiększania zasięgów rowerzystów przy jednoczesnym utrzymaniu aktywności fizycznej.

Korzyści z jazdy na rowerze elektrycznym

Mniej intensywny wysiłek fizyczny w przypadku rowerów elektrycznych przekłada się na przyjemniejszą jazdę na rowerze przy zminimalizowanym obciążeniu stawów i mięśni. Dzięki temu możesz jeździć szybciej i dłużej, co skutkuje wydłużeniem czasu aktywności. Ostatnie badania wykazały, że e-rowerzyści spędzają więcej czasu na jeździe i pokonują większy dystans niż użytkownicy rowerów tradycyjnych. Przejażdżki rowerami elektrycznymi mogą być mniej wyczerpujące fizycznie, wielu e-rowerzystów zgłasza większą przyjemność z jazdy, ponieważ mogą w pełni cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu.
Osobom, które dopiero zaczynają jeździć na rowerze, rowery elektryczne pomagają wyeliminować czynnik zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, dzięki czemu podróżowanie staje się prostsze. Poczucie spełnienia, jakie dają rowery elektryczne, niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym jeźdźcem, czy początkującym, służy jako motywacja do dalszego pedałowania. Poza tym nie musisz się martwić, że pozostaniesz w tyle podczas jazdy z przyjaciółmi. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu możesz łatwo nadrobić zaległości.

Możliwości rowerów elektrycznych

Gama rowerów elektrycznych jest ogromna. Pewne jest, że każdy znajdzie rower elektryczny dostosowany siebie i swoich wymagań. W ofertach producentów rowerów elektrycznych znajdziemy różne poziomy wspomagania elektrycznego, różne kształty ram i geometrii, te zmienne zapewnią nam wyjątkowo płynną jazdę. E-rowery gwarantują radość z jazdy wszystkim rowerzystom, dzięki nim możemy zwiększyć nasze osiągi fizyczne i te związane z długością tras.
W e-bike’ach możemy dostosować poziom wspomagania elektrycznego na różnych poziomach, zazwyczaj do wyboru jest parę intensywności wsparcia. Na rowerach o niższej masie można jeździć na wyłączonym trybie wsparcia, co zapewnia odczucia jak na tradycyjnym rowerze. Dobór wsparcia zależy wyłącznie od Ciebie.

Jak przygotować się do jazdy

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jazdą na e-rowerze, zacznij od krótszych i łatwiejszych przejażdżek oraz stopniowo zwiększaj ich długość lub intensywność. Zaplanuj trasę, dobierając drogę odpowiednią do Twojego obecnego poziomu sprawności oraz rodzaju roweru. Priorytetowo potraktuj regenerację. Ważne jest, aby zapewnić organizmowi odpoczynek, którego potrzebuje, aby utrzymać dynamikę. Spraw, aby jazda na e-rowerze była zabawna, próbuj nowych rzeczy, zmieniaj trasy i podejmuj kolejne przygody. Przejażdżki towarzyskie sprzyjają relacjom i tworzą więzi.
Wszystkie te kroki mają kluczowe znaczenie w budowaniu trwałego nawyku jazdy na rowerze. Wybór podróżowania na rowerze zapewnia jeźdźcom szereg korzyści! Aktywność fizyczna zapewnia zdrowe funkcjonowanie organizmu, a jazda na rowerze elektrycznym zdecydowanie pomoże w utrzymaniu zdrowego ducha i ciała.

pixel