Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Czy warto zakładać okulary podczas jazdy rowerem?

2023-02-16
Czy warto zakładać okulary podczas jazdy rowerem?

Okulary rowerowe stanowią jeden ze standardowych elementów wyposażenia profesjonalnego kolarza. Chronią oczy rowerzysty przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i poprawiają jakość widzenia, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Właściciele jednośladów, którzy jeżdżą bardziej rekreacyjnie, stosunkowo rzadko korzystają z okularów sportowych, a latem i wiosną, jeśli zachodzi taka konieczność, sięgają ewentualnie po standardowe okulary przeciwsłoneczne.
Jeździsz rekreacyjnie i zastanawiasz się, czy okulary rowerowe rzeczywiście są ci potrzebne? Nie przedłużając, jasno stwierdzamy, że tak. Nie bez powodu pojawiły się jako nowość w naszym sklepie okulary włoskiej firmy Rudy Project. Dlaczego warto, a niekiedy wręcz należy zakładać okulary sportowe na rower? Wyjaśniamy!

Okulary rowerowe, czyli komfort, ochrona i bezpieczeństwo!

Okulary rowerowe bywają postrzegane wyłącznie jako element rowerowej mody. Taka z pewnością istnieje. Designersko wykonane modele znakomicie komponują się wizualnie ze strojem i kaskiem kolarza. Jednak okularów sportowych nie umieściliśmy w naszej ofercie ze względu na modę. Ich zakup ma przede wszystkim podłoże funkcjonalne. Oto przykłady:

Ochrona oczu przed podrażnieniami

Jeśli jeździsz rowerem choćby sporadycznie, doskonale wiesz, jak bardzo w trakcie poruszania się po drodze mogą ucierpieć twoje oczy. Okulary rowerowe chronią je przed owadami czy piaskiem, których nie sposób uniknąć na trasie. Bardzo drażniące są także czynniki atmosferyczne – wiatr i opady. Przekrwione oczy po powrocie z przejażdżki bez okularów rowerowych to norma.

Ochrona przed słońcem

Jazda na rowerze w słoneczny dzień potrafi być bardzo uciążliwa i trudna. Promienie oślepiają rowerzystę, co w skrajnym przypadku może doprowadzić do kolizji i kontuzji. Okulary rowerowe przy bezchmurnym niebie działają jak przeciwsłoneczne. To, co różni modele sportowe od zwykłych, to przede wszystkim zestaw materiałów użytych do ich produkcji.
Okulary rowerowe są wykonane w taki sposób, aby mogły chronić oczy w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej. Są bardziej wytrzymałe, wygodniejsze i posiadają otwory wentylacyjne, co znacznie poprawia komfort rowerzysty. Niebagatelną rolę pełni dostosowany do długotrwałej jazdy odpowiednio mocny filtr UV.

Soczewki fotochromowe w okularach rowerowych

Jeżdżąc na rowerze z pewnością zdarzyło ci się doświadczyć problemów z ostrością widzenia. Jakość obrazu ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia twojego bezpieczeństwa. Jest jeszcze jeden czynnik, który wyróżnia dobre okulary rowerowe, a którym niekoniecznie charakteryzują się produkty do codziennego użytku.
Chodzi o soczewki fotochromowe, które umożliwiają doskonałe widzenie niezależnie od warunków oświetleniowych. Soczewki automatycznie przyciemniają się, kiedy oczy rowerzysty narażone są na intensywne promieniowanie. Przy niedostatku światła okulary rowerowe stają się natomiast całkowicie przejrzyste, pełniąc jedynie funkcję ochronną i jakość widzenia znów staje się dobra.
Wyposażone w soczewki fotochromowe okulary sportowe znakomicie spisują się przy zapadającym zmroku, w trakcie odpadów atmosferycznych, jak również podczas mgły. Dzięki temu świadomi kolarze nie muszą zabierać na rower dwóch par okularów.

Okulary rowerowe jako element mody

Okulary rowerowe powinny przede wszystkim spełniać wspomniane wcześniej praktyczne funkcje, jednak nie ma nic złego w tym, że są traktowane również jako element mody rowerowej. Modele dostępne w naszym sklepie znakomicie spełniają oba kryteria. Skoro rowery, stroje i kaski są wybierane przez ich przyszłych właścicieli także ze względu na design, dlaczego okulary sportowe miałyby stanowić wyjątek?

Okulary sportowe z korekcją – doskonały wzrok w każdych warunkach

Warto wspomnieć, że okulary rowerowe są koniecznością dla wszystkich zaangażowanych rowerzystów, którzy na co dzień noszą okulary korekcyjne. Jazda na rowerze przy dużej wadzie wzroku jest znacznie utrudniona, mniej przyjemna, a przede wszystkim mniej bezpieczna. Do dyspozycji rowerzystów zmagających się z taką niedogodnością pozostają obecnie dwa rozwiązania:

  • okulary sportowe korekcyjne;
  • okulary sportowe z wkładką korekcyjną, wykonane na zamówienie, więc idealnie dopasowane do potrzeb kolarza.

Które rozwiązanie jest lepsze – okulary korekcyjne czy wkładka korekcyjna? W obu przypadkach rowerzysta otrzymuje pełnoprawne okulary korekcyjne. Różnica polega w zasadzie tylko na tym, że modele wyposażone w dodatkowe, wymienne soczewki mogą być udostępnione lub przekazane innym osobom, nieposiadającym wady wzroku.
Czy zwykłe, używane na co dzień okulary mogą zastąpić rowerowe okulary korekcyjne? Mogą, lecz nie powinny. Sportowe modele charakteryzują się większą wytrzymałością, lepszym dopasowaniem do kasku rowerowego i odpowiednią wentylacją. Ich cena bywa niższa od ceny standardowych okularów, a dodatkowy bonus stanowią wspomniane soczewki fotochromowe.

Okulary rowerowe nie tylko dla profesjonalnych kolarzy!

Na końcu zmierzymy się jeszcze z mitem, wedle którego okulary rowerowe miałyby być przeznaczone wyłącznie dla profesjonalnych kolarzy. Z punktu widzenia bezpieczeństwa oczu nie ma to przecież żadnego znaczenia. Używanie okularów jest równie zasadne w przypadku jazdy rekreacyjnej, a nawet codziennych dojazdów do pracy. Komfort wzroku pozostaje priorytetem niezależnie od charakteru jazdy rowerem.
Warto jeszcze zaznaczyć, że okulary sportowe, które wprowadziliśmy do swojej oferty to produkty uniwersalne. Chociaż producent projektuje konkretne modele przede wszystkim z myślą o rowerzystach, równie dobrze mogą one spisywać się podczas biegania, jazdy samochodem, trekkingu po górach i w trakcie innych aktywności fizycznych. Biorąc pod uwagę całkiem przystępne ceny naszych okularów, naprawdę warto zastąpić nimi zwykłe szkła przeciwsłoneczne!

pixel