Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Czy w Polsce doczekamy się dofinansowania na zakup rowerów elektrycznych?

2023-08-02
Czy w Polsce doczekamy się dofinansowania na zakup rowerów elektrycznych?

Nie wszyscy fani dwóch kółek zdają sobie sprawę, że około 10% rowerów wyprodukowanych w Unii Europejskiej pochodzi z Polski. Coraz większa ich część to rowery elektryczne. Jednocześnie nasz kraj zdaje się nieco ustępować liderom pod względem rozwiązań sprzyjającym przesiadaniu się na jednoślady, które są przecież zdrowym i ekologicznym środkiem transportu. W niektórych krajach, na przykład na Węgrzech, obywatele mogą uzyskiwać dofinansowania do zakupu rowerów elektrycznych. W Polsce wciąż wydaje się to science fiction, choć istnieje szansa, że niebawem się to zmieni.

Czy 4000 zł dofinansowania na zakup roweru elektrycznego to realne rozwiązanie, jakiego możemy spodziewać się w najbliższym czasie? A przede wszystkim, dlaczego warto korzystać z elektryków i byłaby to całkiem dobra inwestycja ze strony państwa? Postaramy się to dziś wyjaśnić, a jako przykład weźmiemy rower elektryczny Tenways CGO800S, który doskonale sprawdza się w miejskiej mobilności i oczywiście jest dostępny w ofercie sklepu ecyklopedia!

4000 zł dofinansowania na zakup roweru elektrycznego – czy to możliwe?

Od pewnego czasu Polskie Stowarzyszenie Rowerowe lobbuje za wprowadzeniem w naszym kraju dopłat do zakupu rowerów elektrycznych. Sprawa jak na razie nie uzyskała szerokiego rozgłosu w mediach, a przecież jest to naprawdę interesująca inicjatywa. Powstał już nawet obywatelski projekt ustawy zakładającej, że wysokość takiej dopłaty miałaby sięgnąć 2000 zł, ale być może w toku konsultacji suma ta mogłaby wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Maszyny elektryczne nie należą do najtańszych, ale istnieją modele takie jak rower elektryczny Tenways CGO800S (który omówimy w dalszej części artykułu) udowadniające, że nowoczesny jednoślad wspomagany silnikiem wcale nie musi być drogi. Zwłaszcza z uwzględnieniem dofinansowania sięgającego 4000 zł. Wówczas mógłby konkurować z tradycyjnymi jednośladami całkiem dobrej klasy, a już na pewno wiodącymi modelami rowerów miejskich.

Warto zauważyć, że publiczne pieniądze są już wydawane na zachęcanie obywateli do korzystania z jednośladów. Chodzi o miejskie systemy rowerowe, takie jak warszawskie Veturilo. Problem w tym, że mimo wydanych milionów, system współdzielenia jednośladów nie do końca się sprawdza. W praktyce zdarza się, że na stacji próżno szukać sprawnie działającego i przeserwisowanego egzemplarza. Dofinansowania do zakupu rowerów elektrycznych, takich jak rower elektryczny Tenways CGO800S, mogłyby zupełnie zmienić podejście obywateli do poruszania się na dwóch kółkach.

Na jaką maszynę przeznaczyć dofinansowanie? Rower elektryczny Tenways CGO800S to znakomity wybór do miasta!

Dlaczego postanowiliśmy wziąć na tapet właśnie rower elektryczny Tenways CGO800S? Ponieważ uważamy, że jest to maszyna dostępna w rozsądnej cenie, a pełna naprawdę ciekawych rozwiązań i znakomicie spisująca się w miejskiej przestrzeni. Uwzględniając dofinansowanie z pewnością wielu mieszkańców polskich miast (i nie tylko) rozważyłoby zakup podobnego modelu.

Rower elektryczny Tenways CGO800S opiera się na jednorurowej aluminiowej ramie i ma kompaktowe rozmiary, dzięki czemu jego waga mimo dodatkowego napędu wynosi 19 kg. Mniej więcej tyle waży średniej klasy rower miejski z pełnym wyposażeniem. Jednak na tle takich maszyn rower elektryczny Tenways CGO800S ma kilka ważnych, wyróżniających go zalet.
Rower napędzany jest przy pomocy paska, co ułatwia jego konserwację, wystarczy bowiem jedynie delikatnie oczyścić napęd wodą. W połączeniu z zaledwie jednym przełożeniem, które przy wspomaganiu elektrycznym jest zupełnie wystarczające w warunkach miejskich, składa się to na niezwykłą prostotę i bezawaryjność konstrukcji. Hydrauliczne hamulce tarczowe znanej marki Tektro gwarantują wysokie bezpieczeństwo.

Rower posiada też amortyzowany widelec Suntour i geometrię ramy umożliwiającą jazdę w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Czego chcieć więcej? Być może relatywnie długiego zasięgu. Tak się składa, że rower elektryczny Tenways CGO800S jest w stanie pokonać na jednym ładowaniu nawet 100 km, a więc przy okazji dobrze nadaje się również na rekreacyjne wycieczki po mniej wymagającym terenie.

Dofinansowanie do zakupu rowerów elektrycznych ma sens!

W ecyklopedii uważamy, że dofinansowanie do zakupu jednośladów, takich jak rower elektryczny Tenways CGO800s stanowi bardzo sensowne rozwiązanie. Wspomaganie elektryczne sprawia, że na takim jednośladzie może poruszać się praktycznie każdy, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Osoby, które martwią się, że dotarłyby do pracy spocone i wycieńczone, nie mają tego problemu na "elektryku".

O ile miejski system rowerów, których jakość i stan nierzadko pozostawiają wiele do życzenia, podobnie jak ciężkie i wymagające ciągłego serwisowania i czyszczenia tradycyjne rowery miejskie mogą zniechęcać Polaków do rezygnacji z podróży autem, o tyle nowoczesny i przemyślany elektryk – wręcz przeciwnie. Jest bardzo praktyczny, mało awaryjny i relatywnie tani.

A przecież popularyzacja rowerów elektrycznych przynosi same korzyści. Jazda na rowerze poprawia kondycję fizyczną i ułatwia dbanie o zdrowie. Miasta zyskują czystsze powietrze, a pozostawiany ślad węglowy ulega ograniczeniu. Z przyjemnością podpiszemy projekt ustawy o dofinansowaniu do zakupu rowerów elektrycznych!

pixel