Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zapraszamy do salonu w Warszawie!

Baterie do rowerów elektrycznych: wbudowane czy wyjmowane?

2023-10-02
Baterie do rowerów elektrycznych: wbudowane czy wyjmowane?

Dodatkowa moc, jaką dają rowery elektryczne, jest jedną z ich najbardziej atrakcyjnych funkcji. Jakość tego wsparcia w dużej mierze zależy od akumulatora roweru. Kluczową kwestią przy wyborze roweru elektrycznego jest to, czy ma on wbudowany, zintegrowany akumulator, czy taki, który można samodzielnie wyjąć z roweru. W tym artykule postaramy się pokazać różnice między tymi dwiema opcjami, być może pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru odpowiadającego Twoim potrzebom i stylowi życia.

ZINTEGROWANE AKUMULATORY

Zintegrowane akumulatory są wbudowane bezpośrednio w ramę roweru elektrycznego, dzięki czemu często, przynajmniej na pierwszy rzut oka, przypominają one tradycyjny rower nieelektryczny. Posiadanie wbudowanego akumulatora zapewnia rowerom elektrycznym kilka kluczowych cech:

Lepsza estetyka

Zintegrowany akumulator jest w zasadzie niewidoczny, co pomaga ukryć fakt, że jest to w rzeczywistości rower elektryczny. Ładnie zaprojektowana rama z wbudowanym akumulatorem ma elegancki, opływowy wygląd, co jest dużym plusem dla rowerzystów ceniących klasyczny wygląd roweru.

Ochrona baterii

Ponieważ zintegrowanego akumulatora nie można łatwo wyjąć, działa to odstraszająco na potencjalnych złodziei, którzy rzadziej wybierają tego typu rower elektryczny, jeśli nie mają łatwego dostępu do akumulatora lub majsterkowania przy nim. Co ważne, nie ma również ryzyka zgubienia akumulatora!

Odporność na czynniki atmosferyczne

Wbudowany akumulator, który jest umieszczony w ramie roweru elektrycznego, jest zwykle dobrze chroniony przed czynnikami atmosferycznymi, co pomaga zmniejszyć ryzyko uszkodzeń spowodowanych deszczem, kurzem, wiatrem i innymi czynnikami środowiskowymi, które mogą być szkodliwe dla akumulatorów.

Ograniczony zasięg

Zintegrowane akumulatory często mają ograniczoną pojemność, która wpływa na zasięg, jaki można przejechać ze wspomaganiem elektrycznym. Ponieważ e-bike’ki zwykle są cięższe od ich tradycyjnych odpowiedników, może to oznaczać, że rowerzyści po wyczerpaniu się baterii mogą stanąć w obliczu nieporęcznego roweru, który trudno będzie przemieścić. Na szczęście na rynku są dostępne lżejsze rowery elektryczne, na których można dość łatwo jeździć nawet bez zasilania.

Ładowanie ma znaczenie

Rower elektryczny z wbudowaną na stałe baterią zawsze trzeba zaparkować w pobliżu źródła zasilania w celu naładowania, co dla niektórych właścicieli może być niewygodne. Wiele osób, które mają ograniczone możliwości ładowania roweru elektrycznego ze zintegrowanym akumulatorem, decydują się na inwestycję w kompatybilny power bank, aby zapewnić sobie dodatkową elastyczność.

Wymiana baterii

Bez wątpienia wymiana zintegrowanej baterii jest trudniejsza i droższa niż w wersji roweru z wyjmowaną baterią. Kupując rower elektryczny, warto zapoznać się z polityką gwarancyjną marki roweru, szczególnie dotyczącą tego, czy i jak długo akumulator objęty jest gwarancją. Zazwyczaj baterie są objęte gwarancją przez dwa lata.

BATERIE WYJMOWANE

Akumulatory wymienne, zaprojektowano tak, aby można je było łatwo odłączyć od roweru elektrycznego w celu łatwiejszego ładowania lub wymiany. Podobnie jak akumulatory zintegrowane, mają one swój własny zestaw cech.

Wygląd roweru

Niektóre wyjmowane akumulatory do rowerów elektrycznych są dość duże i często umieszczane są w sposób widoczny na ramie lub w okolicy bagażnika, co może wpływać na wyważenie i wygląd roweru elektrycznego. Taka bateria staje się widoczna gołym okiem, nie każdemu taka estetyka odpowiada. Na szczęście nie zawsze tak jest, w bardziej nowoczesnych e-bike’ach baterie zaprojektowane są tak, aby zlicować się z ramą roweru elektrycznego, dzięki czemu mają minimalny wpływ na wygląd.

Bezpieczeństwo

Wymienne akumulatory nie zawsze można na stałe przymocować do ramy roweru elektrycznego, co zwiększa ryzyko kradzieży. Rowerzyści mogą podjąć środki ostrożności, takie jak zabranie ze sobą akumulatora w przypadku pozostawienia roweru bez nadzoru lub wybranie bardziej bezpiecznej opcji, czyli roweru elektrycznego wyposażonego w zamykany przenośny akumulator.

Ryzyko uszkodzeń

Po wyjęciu, przenośne akumulatory mogą narazić rower elektryczny na większe ryzyko uszkodzenia z powodu pogody lub innych czynników środowiskowych. Użytkownicy powinni uważać, aby podczas wyjmowania akumulatora nie pozostawić odsłoniętych elementów elektrycznych.

Zasięg

Dzięki wymiennej baterii można zwiększyć osiągi naszego roweru. Niektórzy producenci np. Bosch oferują kompatybilne baterie do jednego modelu roweru elektrycznego o różnych pojemnościach. Wystarczy wymienić baterie na inną o większej pojemności, co pozwoli nam na jeszcze dłuższe przejażdżki bez konieczności ładowania.

Wygodne ładowanie

Akumulator można wyjąć z roweru, co ułatwia ładowanie w domu lub w biurze, a także łatwą wymianę. Niektóre modele rowerów elektrycznych są dostępne z podwójnymi wymiennymi akumulatorami, co pozwala rowerzystom zasadniczo podwoić zasięg ich roweru elektrycznego, co może być bardzo przydatne podczas dłuższych przejażdżek.

Łatwa wymiana baterii

Gdy żywotność baterii dobiegnie końca, można ją bardzo łatwo i niedrogo wymienić. Rowerzyści powinni zawsze zadbać o to, aby zamienna bateria była w pełni kompatybilna z ich rowerem elektrycznym. Przy znajomości zasad prawidłowego użytkowania można przedłużyć żywotność baterii.

Co jest dla Ciebie najlepsze?

Dokonanie wyboru pomiędzy zintegrowanymi, a wymiennymi akumulatorami przy wyborze roweru elektrycznego zależy ostatecznie od Twoich indywidualnych preferencji i stylu życia, a także od tego, jak planujesz używać roweru na co dzień. Zintegrowane akumulatory są idealne dla tych, którzy chcą minimalnego wysiłku i maksymalnego bezpieczeństwa. Dla tych, dla których priorytetem jest elastyczność procesu ładowania i zasięgu, najlepszym wyborem może być rower elektryczny z przenośnym akumulatorem. Producenci oferują duży wybór obu typów e-bike’ów, ale ostateczny wybór należy do Ciebie.

pixel